Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny, objawy, leczenie

Dentysta Szczecinek

Zachodniopomorskie

Odsłonięte szyjki zębowe to zwykły problem. Dają nieprzyjemne obrazy i grożą rozwojem groźnych chorób, natomiast w końcu nawet utratą zębów. Niezależnie od przyczyny tej dolegliwości, należy się nią zająć i zastosować środki zaradcze.

Dentysta Chojna

Obnażanie szyjek zębowych to efekt „zatrzymywania się” czy i „obniżania” dziąseł. Nie dzieje się to z dnia na dzień, ale proces obecny stanowi nieodpowiedni dla stanu przyzębia. Trzeba zgłosić się do periodontologa, który diagnozuje problem – bada okoliczności i zarządza optymalne postepowanie.
Przyczyny odsłaniania szyjek zębowych

wybielanie zębów ibright
wybielanie zębów ibright

Przyczyn pewno istnieć dużo, choć najczęstsze spośród nich wtedy wiek pacjenta, a także nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

zobacz również Ionic White

Niestety, kłopoty z przyzębiem to częściowo efekt naturalny, powiązany ze starzeniem się organizmu. Okazywanie się szyjek zębowych u pań po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce nie jest niczym zaskakującym. Co ciekawe, częściej rzecz dotyczy ludzi niż kobiet.

Niezależnie od wieku, przyczyną problemu jest często także higiena. Również ta niedostateczna (niedoczyszczanie zębów, układający się na nich osad, zbyt rzadko zmieniana szczoteczka etc.), kiedy oraz taż przesadna (częste szczotkowanie zębów twardą szczoteczką przy stosowaniu złej techniki szczotkowania) mogą dodawać się do odsłaniania szyjek zębowych.
„Zanik dziąseł” (w wyniku kumulowania się płytki nazębnej i odkładania kamienia) powoduje również palenie papierosów.
„Cofanie” czy i „obniżanie się” dziąseł to wyjątkowo proces będący efektem wad zgryzu i nierównomiernie obciążonych spośród tegoż warunku zębów.
Za obnażanie szyjek może odpowiadać czasami chorobliwe zgrzytanie zębami (bruksizm).
Przyczyną problemu jest i zła dieta, niedożywienie, awitaminoza (niedobór witamin).
I, niektóre choroby ogólnoustrojowe generują kłopoty z przyzębiem (cukrzyca).

Objawy odkrytych szyjek zębowych

Zdrowe przyzębie przedstawia się różowymi dziąsłami, które szczelnie oblepiają ząb u nasady, dobrze sięgając do jego korony. Szyjki nie są odkryte, nie tworzą kieszonek dziąsłowych (szczelin pomiędzy zębem, a dziąsłem). Gdy zapoznają się szyjki zębowe, pojawiają się charakterystyczne symptomy.

Nadwrażliwość zębów na zimno, ciepło, a jeszcze na piękny i ostry smak również na dotyk to normalny objaw obnażonych szyjek zębowych. Doświadcza się jej przy spożywaniu posiłków czy piciu napojów o zdecydowanym gustu i temperaturze, kiedy również w stosunku z zimnym powietrzem, podczas mycia zębów etc. Uczucie jest nieprzyjemne, ma się chwilowy, ale przeszywający ból.
W wypadku odsłoniętych szyjek zębowych przygląda się niekiedy (w trakcie mycia zębów) krwawienie dziąseł.
Obnażenie szyjki zębowej można zazwyczaj i zobaczyć. Odsłonięta akcję jest prostsza od reszty zęba.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie zależy od podstawy powstania problemu, a też od zaawansowania choroby. Zazwyczaj zaczyna się jednak od zabiegów higienizacyjnych.

Piaskowanie i skaling to wczesne poziomy w leczeniu odsłoniętych szyjek. Zabiegi odbywa się w gabinecie stomatologicznym w punktu usunięcia płytki nazębnej i kamienia, aby zahamować (spowolnić) rozwój choroby. Profilaktycznie udaje się je co pół roku.

Pomocna pewno istnieć jeszcze zmiana nawyków higienicznych. Przy odsłoniętych szyjkach zębowych używa się miękkich szczoteczek. Kluczowa istnieje same technika szczotkowania – czyści się zęby ruchem wymiatającym (jednak w celu od dziąsła) Daleko jest korzystać irygatory i/lub szczoteczki soniczne, jakie nie doprowadzają do przekładania się osadu nazębnego.

Dentysta Chojna

Warto zaopatrzyć się także w znaczące środki do higieny i pielęgnacji jamy ustnej. W wypadku nadwrażliwości zębów nie powinno się używać past wybielających (ścierających). Trzeba wybierać te do zębów nadwrażliwych, z fluorem. Widoczne są także specjalne preparaty ochronne, które pomagają remineralizację szkliwa.
Profilaktycznie, aby nie narażać się na ból, najlepiej unikać ciężkiego i ciepłego, a także słodkich napojów, owoców cytrusowych, słodyczy… Codzienną dietę należy wzbogacić w witaminy a minerały.
Czasami przydatne jest podjęcie działania ortodontycznego, aby przyzębie funkcjonowało dobrze.
W wybranych przypadkach pojedyncze szyjki zębowe zakłada się materiałem kompozytowym.
W zaawansowanych stadiach choroby zabieg chirurgiczny jest dobrym wyjściem. Przykrywa się wówczas odsłonięte szyjki zębowe tkanką pobieraną z podniebienia.

Źródło artykułu Odsłonięte szyjki zębowe

Dentysta Chojna

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments