Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Aktulności artykuły Informacje

Zażywana przez mało dwa mln Polaków cierpiących na cukrzycę metformina że chować w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w końca wywołania u nich chorób nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch niezależnych z siebie źródłach. Sprawa jest szeroka. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą rozmawiali z ludźmi wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Oraz na środę rano w własnym Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić ciągną się krajowi eksperci w możliwościach branżach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych oraz Owoców Biobójczych.

– Idziemy do sytuacje bardzo mocno. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi specjaliści w Polsce rozważą, co pisać dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U jednego z naszych konsultantów potwierdziliśmy, że został w systemie „bardzo nagłym” zaproszony do Warszawy.

O leku

– Metformina to bardzo przystępny lek stosowany przy cukrzycy typu II i honorowany przez ogromną grupę pacjentów. Od wielu lat wypowiada się o tej podstaw jako doskonałym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a wtedy nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Leków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków zapewne żyć zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Szacuje się, iż w Polsce daje ją jeszcze ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest teraz najzdrowszą i najważniejszą substancją używaną do działania cukrzycy typu II, używaną ale także często przy leczeniu cukrzycy wzoru I. Od paru lat leki z tą substancją czynną są prawdziwy renesans. Odkryto bowiem jej niesamowite właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski specjalista ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z polskich informacji wynika, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie z siebie w dwóch miejscach: w Azji i w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które zaopatrują w leki niemal wszą Europę. Szkodliwą substancją jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Jest niesłychanie poważny dla wątroby. Ma więcej działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć u nich rozwój choroby nowotworowej.

GIF wycofuje z aptek popularny syrop na kaszel

Samo z znajomych źródeł wskazuje, że części w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co wtedy wypowiada w praktyce?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Pewno się a za parę lat okazać, że wielcy na pozór ludzie zaczną kończyć na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej ilości NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co bardzo

Zarówno Europejska Agencja Leków, jak również Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że okres na oficjalne przykłady będzie po zdecydowaniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W dziale zdrowia słyszymy, że powinien podejść do sytuacji poważnie, zarazem chociaż nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co więc powinni robić cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak najszybciej do naszego lekarza rodzinnego. Ten i, w współzależności od podanych przez władzę publiczną zaleceń, podejmie decyzję co bardzo. Możliwe jest przestawianie chorych na inne leki. Na wesele diabetologicznych leków nie brakuje, choć są z normy mniej przyjemne w zażywaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Popularny lek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – jak z serii zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje jedynie w teorii. W realizacji aptekarze nadal zmagają się z niedoborami. Jego zdaniem jeśli zostanie podjęta decyzja o wstrzymaniu leków z metforminą w obrocie, 1,8 mln Polaków zostanie odizolowanych od działania z dnia na dzień. Przestawienie ich na drugie materiały lecznicze zapewne żyć delikatne i zdrowotnie, i organizacyjnie. Zawsze w świecie w Europie nie jest aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub wycofanie tych leków z rynku europejskiego – co stanowi jako daleko możliwe – zapewne żyć faktem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina wydaje się przerażający – uważa Marek Tomków.

Preparaty na rodzimym rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments